پیوندها

استان چهارمحال وبختیاری " معروف به بام ایران" سرزمینی مرتفع با مساحتی حدود 16533 کیلومتر مربع در ناحیه غربی ایران بین 31 درجه و9دقیقه تا 32 درجه و48 دقیقه عرض شمالی و 49 درجه و28 دقیقه تا 51 درجه و25 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است که تقریبا یک درصد از مساحت کل کشور را تشکیل می دهد.
 این استان از شمال و مشرق به استان اصفهان، ازجنوب به استان کهکیلویه وبویر احمد و از مغرب به استانهای خوزستان ولرستان محدود است. استان چهارمحال وبختیاری بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در اسفند ماه 80 شامل 9شهرستان، 25 شهر،17 بخش و39 دهستان و مرکز آن شهرکرد می باشد. استان چهارمحال وبختیاری با جمعیتی حدود 870151 (برآورد سال 82) حدود 2/1 درصد از جمعیت کشور را در بر گرفته که با توجه به مساحت استان از تراکم نسبی 63/52 نفر به ازای هر کیلومتر مربع برخوردار می باشد. متوسط سن جمعیت استان برابر با 2/22 سال می باشد که حکایت از جوانی جمعیت وگسترده بودن هرم سنی در گروههای سنی 24-10 سال دارد.
 تراکم جمعیت در این گروه سنی نشان دهنده افزایش جمعیت جویای کار ونیاز به امکانات رفاهی در سالهای آینده می باشد.
استان چهارمحال وبختیاری از یک قسمت جلگه ای و یک قسمت کوهستانی تشکیل یافته است، که قسمت جلگه ای آن شامل مزارع سبز وخرم وباغات وسیع می باشد وقسمت کوهستانی آنرا ارتفاعات متعددی تشکیل می دهند که مهمترین آنها رشته کوه زردکوه بختیاری است ورودخانه های کارون وزاینده رود از آن سرچشمه می گیرند.
بطور کلی عواملی مانند موقعیت جغرافیایی استان، ارتفاع متوسط بیش از 2000متر از سطح دریا، تنوع اقلیمی، پوشش گیاهی ونزولات جوی بیش از 12 میلیارد مترمکعب در سال موجب شده است که استان به عنوان یکی از مراکز مهم تأمین کننده آب کشور (حوضه مرکزی و جنوب غربی کشور) وازمناطق بکر وغنی اکوتوریسم محسوب شود،هر چند که شیب بالاتر از12 درصد ،طولانی بودن دوران یخبندان وتخریب مراتع وجنگلها توأم با فرسایش شدید خاک موانعی را بر سر راه توسعه استان ایجاد نموده است.
درمنطقه چهارمحال وبختیاری 16 قله مهم با ارتفاع بیش از 3500متر وجود دارد که بیشترین ارتفاع در غرب استان ودر سلسله جبال زاگرس واقع شده و مرتفع ترین این قلل زردکوه است که متجاوز از4421 متر ارتفاع دارد. وفور چشمه ها ورودخانه ها که بالغ بر20 رودخانه کنونی منطقه را تشکیل می دهند وبه ویژه در فصل بهار بسیار چشمگیر است. بطور کلی این استان سرچشمه دو رودخانه مهم کارون وزاینده رود می باشد وبراساس آب خروجی از استان( 11 میلیارد مترمکعب در سال) حدود ده درصد منابع وذخایر آب کشور را به خود اختصاص داده است.
 
پیشینه تاریخی :

قدیمی ترین آثار سکونت و استقرار بشر اولیه در استان متعلق به هزاره 7 قبل از میلاد و به این سو در بررسی و گمانه زنی ها ی دشتهای لردگان ، خانمیرزا و فلارد در شهرستان لردگان و بلداجی در شهرستان بروجن و نیز در دشت شهرکرد کشف گردیده است .نام شهرکرد که در گذشته نه چندان دور  دهکرد  خوانده می شد که از دوره زندیه به این سو در منابع دیده می شود.
 
ویژگیهای تاریخی استان: 

با اینکه پژوهش های باستان شناسی هنوز در این استان نو پاست ولی مطالعات انجام شده توسط گروههای داخلی و خارجی حکایت از دیرینگی حضور و سکونت انسان در این دیار دارد . قدیمی ترین آثار شناسایی شده در این استان ابزارهای سنگی از دوره ی پارینه سنگی جدید و دوره ی آغار نوسنگی بوده که متعلق به 10 تا 11 هزار سال پیش می باشد . از شروع دوره ی صفویه تاریخ این استان روشن تر است . بارز ترین نقش مردم این سرزمین درتحولات دوران مشروطیت و رهبری بخش مهمی از این جنبش عظیم ملی بوده است .
 
شهرستانهای استان :
 
 شهرکرد: مرکز استان چهارمحال و بختیاری و مرکز شهرستان شهرکرد
 بروجن: این شهر از نظر تراکم جمعیت دومین رتبه را در استان داراست . این شهر در 60 کیلو متری شرق شهرکرد قرار دارد و 220 متر از سطح دریا ارتفاع دارد .
  فارسان : فارسان در 33 کیلو متری شهرکرد  قرار گرفته است و 2040 متر از سطح دریا ارتفاع دارد .  
 لردگان: شهر تاریخی لردگان با 1700 متر ارتفاع از سطح دریا ، در 160 کیلو متری جنوب شرقی شهرکرد قرار گرفته است 
 کوهرنگ : این شهر بلند ترین مرکز شهرستان استان در فاصله 85 کیلومتری شهرکرد قرار گرفته است . 
 اردل :  در 70 کیلومتری شهرکرد واقع است و1850 متر از سطح دریا ارتفاع دارد .
  کیار : شهرستان کیار در۳۵ کیلومتری مرکز استان ،شهرکرد ودر منطقه کوهستانی زاگرس قرار دارد .
  سامان: یکی از شهرستانهای  بسیار زیبا و توریستی است که گذر زاینده رود از نزدیکی این شهر و وجود باغات مختلف منطقه سامان به صورت تفریحگاهی بسیار مناسب برای مردم استان و همچنین استان های همجوار درآورده است.
  بن: شهرستان بن تا مرکز استان  25 کیلومتر فاصله دارد.

کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت امور اقتصادی و دارایی می باشد
^